«پری‌دخت» در فرهنگسرای اندیشه رونمایی می شود

«پری‌دخت» در فرهنگسرای اندیشه رونمایی می شود


به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی فرهنگسرای اندیشه، این کتاب شامل نامه‌هایی است که به زبان و نثر قاجار نوشته شده‌اند و داستان‌های عاشقانه‌ای دارند.
در این کتاب نامه‌هایی بین شخصی به نام سیدمحمود که در فرانسه درس طبابت می‌خواند و پریدخت که در تهران است رد و بدل می‌شود، در میان 40 نامه خرده قصه‌هایی روایت می‌شود که قطعاً برای خوانندگان جالب خواهد بود.
این کتاب در قالب 140 صفحه به تازگی از سوی انتشارات قبسات که همان مهرستان قدیم است با تیراژ 2هزار نسخه و بهای 22 هزار تومان به بازار آمده است.
در چکیده کتاب پری‌دخت آمده؛ از عشق ناگزیریم و بدان محتاج، چونان تشنه از آب. اجدادمان در غار‌ها آب می‌نوشیدند و بر دیوارة غار‌های اساطیری، چشم‌های دخترک قبیله بالادست را در سوسوی نورِ کم‌رمقِ آتشی در میانه غار نقاشی می‌کردند. فرزندانمان هم در آینده در سفینه‌های فضایی آب می‌نوشند و دلشان برای یکی لک می‌زند و بر شیشه‌های بخار‌زده سفینه‌شان ناخودآگاه چشم‌هایش را شاید نه، ولی نامش را حتماً خواهند نوشت. این سیاهه روایتگر یکی از این عشق‌ها است در برشی از تاریخ سرزمینی که بسیار دوستش دارم. راستش را بخواهید قصه از یک شب زمستانی شروع شد؛ همان شبی که آویشن می‌نوشیدم و از گرمای جوراب حوله‌ای‌ام لذت می‌بردم. ناگهان در سرم صدای گریه‌های پریدخت پیچید و آویشن را دو تا کردم و نشستم پای حرف‌های پری. از سیدمحمود گفت و نامه‌هایشان. رسول امانت‌داری بودم که مبعوثم کرده بودند برای روایت عشقشان…. آن‌ها گفتند و من نوشتم. بخش‌هایی از آن را در صفحة مجازی‌ام منتشر کردم و بسیار استقبال شد. پس از آن نوشتم و خط زدم، نوشتم و خط زدم تا دست‌آخر همین شد که می‌بینید. آلفرد هیچکاک جایی گفته بود: «زن‌های قصه‌هایتان را اذیت کنید، مردم دوست دارند» و بدین‌وسیله همین‌جا از پریدخت‌خانم معذرت می‌خواهم. زندگی خودش بود و من فقط راوی بودم…. دیگر فکر نمی‌کنم حرفی مانده باشد.
رونمایی از این کتاب با حضور علاقه مندان و برخی از فعالان فرهنگی و هنری روز پنجشنبه 13 دی ساعت 15:30 در فرهنگسرای اندیشه به نشانی خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، بوستان شهید منفرد نیاکی(اندیشه) برگزار می شود و حضور برای عموم علاقه مندان آزاد است.

*خوانش کتاب سووشون در کافه رمان بوستان نرگس
کتابخانه بوستان نرگس در نخستین نشست از برنامه های زمستانی کافه رمان، نشست بازخوانی و بررسی رمان کتاب سووشون نوشته سیمین دانشور را روز چهارشنبه 12 دی ساعت 10 برگزار می کند.
سلسله نشست های کافه رمان با هدف آشنـایی بیشتر علاقه مندان به ادبیات داستانی و آثار برجسته نویسندگـان ایرانی و خارجی برگزار می شود.
در این نشست ضمن خوانش رمان های معروف و جذاب به شیوه برنامـه های رادیویی، نقد و بررسی آثار با حضور معصومه سلمانی کارشناس بو همراهی اعضای کافه رمان انجام می شود.
کتابخانه بوستان نرگس در شهرک ولیعصر(عج)، بلوار معلم، انتهای خیابان شهدای دانش آموز، روبه روی شهرک ترافیک، بوستان بانوان نرگس واقع شده است.

*یک فنجان شعر در عصرانه های ادبی کتابخانه قائم(عج)
دوره زمستانی نشست‌های هفتگی عصرانه‌ ادبی با عنوان «یک فنجان شعر» چهارشنبه ها در کتابخانه قائم(عج) میزبان علاقه مندان است.
در نخستین نشست ادبی یک فنجان شعر، با حضور جمعی از علاقه مندان به حوزه ادبیات و شاعران منطقه 18، اشعار منظومه خسرو و شیرین اثر حکیم نظامی گنجوی خوانش و تفسیر می شود.
در بخشی از این نشست ادبی که زهرا هنر بخش اجرای آن را بر عهده دارد، کتاب و مجموعه شعرهای تازه منتشر شده معرفی می شود و در ادامه به نقد آثار علاقه‌مندان به شعر توسط کارشناسان و همچنین شعرخوانی پرداخته خواهد شد.
این برنامه چهارشنبه 12 دی ساعت 16 در کتابخانه قائم(عج)به نشانی بلواریافت آباد، بعدازمیدان معلم، جنب مجتمع قضایی یافت آباد، بوستان قائم(عج) برگزار می شود.

*بازخوانی کتاب ماهی سیاه کوچولو در سمت خیال قصه ها
کتابخانه شهدای محله بهداشت در ادامه برگزاری سلسله نشست های ادبی «سمت خیال قصه ها» نشست بازخوانی کتاب ماهی سیاه کوچولو نوشته صمد بهرنگی را برای کودکان برگزار می کند.
آشنایی کودکان با شیوه های موثر و خلاقانه کتابخوانی و قصه گویی از جمله اهداف برنامه سمت خیال قصه هاست و در اولین نشست زمستانی این برنامه ضمن خوانش کتاب ماهی سیاه کوچولو برای کودکان از آنان خواسته می شود در روایت دوباره این قصه مشارکت کنند.
ماهی سیاه کوچولو از آثار ساده و جذاب حوزه ادبیات کودکان است که زمستان سال 1346 نوشته شده و به زبان های متعددی ترجمه شده ‌است.
این برنامه چهارشنبه 12دی ساعت 13 در کتابخانه شهدای محله بهداشت به نشانی بزرگراه آیت الله سعیدی، چهارراه یافت آباد، بلوار معلم، جنب پارک میرال، نبش خیابان بهار میزبان کودکان است.
تهرام/7245//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس