یخچال کلین شهرری ثبت ملی شد

یخچال کلین شهرری ثبت ملی شد


امیر مصیب رحیم زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه بناهای تاریخی و آثار طبیعی با ثبت در فهرست آثار ملی مشمول قوانین حفاظتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار می گیرند، افزود: بر این اساس اگر فردی به آثار ثبت شده در فهرست ملی آسیب وارد کند، تحت تعقیب قضایی قرار می گیرد.
وی عنوان کرد: پس از ابلاغ و اطلاع رسانی به شهرداری و ادارت شهرستان ری از صدور هر گونه ساخت و ساز در عرصه و حریم این اثر جلوگیری می شود.
رحیم زاده افزود: سه اثر تاریخی دژ رشکان، گورستان زیرین و زبرین و ارگ سلجوقی نیز در دست ثبت قرار دارد.
به گزارش ایرنا، یخچال طبیعی « کلین» در شرق بخش حسن آباد فشافویه به فاصله حدود 400 متری غرب بقعه شیخ کلینی قرار دارد که قدمت آن به 400 سال پیش و دوران صفوی باز می گردد.
برای ساخت این بنا از خشت هایی به ابعاد 24×24 و ضخامت 4 سانتی متر و مصالح خاک رس و کاهگل در بنای گنبدی و از گچ، سنگ و ساروج در پی استفاده شده است.
قطر یخچال هشت متر، عمق آن سه متر، مساحت بنا حدود 30 متر مربع و ارتفاع گنبد 10 متر است و قطر دیوار در پایین بنا بیشتر است و هرچه بالاتر می رود نازک تر می شود، به گونه ای که در پایین گنبد از سه ردیف خشت استفاده شده است و هرچه بالاتر می رود، از دو ردیف و در نهایت در بالای آن از یک ردیف خشت استفاده شده است که قطر سقف گنبد در بالا به 10 سانتی متر می رسد.
در پشت دیواره شرقی گنبد و محل سرازیر کردن آب به چال یخ، تاسیسات مربوط به یخچال، شامل اتاقکی کوچک با دو تاقچه قرار دارد که احتمالا محل اقامت خدمه یخچال بوده است.
یخچال روستای کلین از معدود بناهایی از این دست در شهر ری است که بسیار کامل تر و با تاسیسات مربوط به محوطه تهیه یخ است. از این نوع بنا فقط یک نمونه دیگر در این منطقه برجا مانده است که در روستای قشلاق وهن آباد بخش فشافویه قرار دارد.
شهرستان ری با 198 اثر باستانی به لحاظ موقعیت جغرافیایی در ناحیه دشت قرار گرفته و کوه بی بی شهربانو و آراد به عنوان مظهر استواری و تپه چشمه علی یکی از قدیمی ترین آثار باستانی شهرری به عنوان شاخص در علم باستان شناسی در زمینه گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار است.
1970/6003

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس