یک مسئول: 30 میلیون متر مکعب آب سد ماملو به جنوبشرق تهران می‌رود

یک مسئول: 30 میلیون متر مکعب آب سد ماملو به جنوبشرق تهران می‌رود


به گزارش ایرنا، علیرضا کارگری روز شنبه در جمع خبرنگاران گفت: 30 میلیون متر مکعب در سال از ظرفیت طرح آب‌رسانی ماملو به شهرهای جنوب شرقی استان تهران اختصاص یافته که به دلیل بهره برداری از مدول نخست تصفیه‌خانه هفتم آب تهران، 15 میلیون متر مکعب از آب ماملو به قرچک و بخشی از پاکدشت ارسال می شود.
وی افزود: با راه‌اندازی مدول دوم تصفیه‌خانه هفتم آب تهران در امسال، 15 میلیون متر مکعب دیگر از آب این سد به استفاده شهرهای باقرآباد، ورامین و بخش دیگری از شهر پاکدشت می رسد.
وی اظهار داشت: در شهرهای زیر پوشش آبفای جنوب شرقی استان تهران، سالانه حدود 64 میلیون متر مکعب آب زیرزمینی استفاده می‌شود که با استفاده از طرح آب‌رسانی ماملو برداشت از آب‌های زیرزمینی کم‌تر خواهد شد.
او تاکید کرد: امسال نیاز آبی جمعیت زیر پوشش شرکت آبفای جنوب شرقی 80 میلیون متر مکعب است که با توجه به شرایط دشت ورامین می باید رویکرد مدیریت مصرف و سازگاری با اقلیم را در پیش بگیریم.
**روند کاهش سرانه مصرف آب کُند است
مدیرعامل آبفای جنوب شرقی استان تهران افزود: سرانه مصرف آب در حوزه شهرهای جنوب شرقی استان تهران کم‌تر از 200 لیتر در شبانه‌روز است در حالی که طبق استانداردی که از سوی شرکت مهندسی آبفای کشور اعلام شده، سرانه مصرف خانگی 180 لیتر در شبانه‌روز و در مصوبه هیئت وزیران برای شرایط خشک و تغییر اقلیم در شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت 105 لیتر در شبانه‌روز در نظر گرفته شده است.
وی اظهار داشت: با این شرایط باید به سمت اصلاح مصرف به سوی الگوی استاندارد برویم و عدد کم‌تر از 200 لیتر را به 150 لیتر در شبانه‌روز و در مرحله بعدی به 105 لیتر در شبانه‌روز برسانیم.
کارگری با بیان این‌که واقعی‌شدن تعرفه‌های آب در کاهش مصرف سرانه آب بسیار مهم است، گفت: بر اساس آمار سازمان برنامه کشور سهم آب‌بها در سبد خانوار کم‌تر از نیم‌درصد است، در نتیجه شهروندان برای استفاده از تجهیزات کم‌مصرف ترغیب نمی‌شوند و منابع مالی انجام پروژه‌های مدیریت مصرف آب تأمین نمی‌شود.
**3600 رشته انشعاب غیرمجاز شناسایی شد
کارگری با تأکید بر لزوم مقابله جدی با انشعابات غیر مجاز آب در مناطق مختلف گفت: انشعاب‌های غیرمجازی که در خارج از محدوده پوشش شرکت و در حوزه خطوط آب خام بوده‌اند با هماهنگی با فرمانداری‌ها و دادگستری جمع آوری شده است.
وی افزود: تاکید کرد: در سال گذشته 3 هزار و 600 رشته انشعاب غیرمجاز را در جنوب شرق تهران شناسایی کردیم که تنها در 100 مورد آن نیاز شد تا از ظرفیت‌های قانونی استفاده کنیم و مابقی با استفاده از ظرفیت‌های محلی به انشعاب‌های مجاز بدل شد.
**40 درصد از شبکه توزیع آب نیاز به اصلاح دارد
کارگری با بیان این‌که در شرایط موجود 40 درصد از یک هزار و 400 کیلومتر شبکه توزیع آب در آبفای جنوب شرقی استان تهران نیاز به اصلاح دارد، گفت: بازسازی شبکه‌های توزیع آب، نه تنها پاشنه آشیل شهرهای جنوب شرقی استان تهران است بلکه در بسیاری از شهرهای کشور وضعیت همین‌گونه است.
او ادامه داد: در کشور بیش‌ترین لوله‌هایی که در شبکه‌های توزیع آب شهری استفاده می‌شود از جنس پلی‌اتیلن و میانگین عمر آن‌ها در تاسیسات 20 سال است که برای حفظ شرایط موجود شبکه‌های توزیع آب، باید سالانه حدود پنج درصد از آن‌ها را اصلاح کنیم که با توجه به پایین‌بودن قیمت آب‌بها برای این کار محدودیت منابع مالی داریم.
شرکت آبفای جنوب شرقی، تأمین آب شهرستان های ورامین، قرچک، پیشوا و پاکدشت را بر عهده دارد.
تهرام/7254//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس