17هزار میلیارد تومان برای اشتغال زایی در روستاها اختصاص یافت

17هزار میلیارد تومان برای اشتغال زایی در روستاها اختصاص یافت


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، انوشیروان محسنی بندپی روز یکشنبه در نشست تخصصی ویژه دهیاران که در محل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد، ضمن تاکید بر لزوم به روز رسانی دانش در عموم حوزه ها اظهار داشت: امروزه رودخانه خروشان علم و تخصص در تمام کشورهای دنیا در جریان است و هر کشوری در این مسیر قرار نگیرد، دچار یک عقب‌ماندگی بزرگ خواهد شد.
وی با اشاره به لزوم توجه به توسعه روستاها در کنار آسیب شناسی آن، تصریح کرد: اگر به سرشماری کشور در 30 سال قبل رجوع کنیم، جمعیت روستایی بالغ بر 70 درصد بوده و جمعیت شهری کشور در حدود 30 درصد که در حال حاضر متاسفانه این مسئله بر عکس شده است، چرا که ما نتوانستیم نسل مدرن مسلح به بهره مندی از علم و فناوری را در روستاها نهادینه کنیم.
مقام عالی دولت در استان تهران، خاطرنشان کرد: این بی توجهی به جامع‌نگری در حوزه روستاها، آسیب‌زا بوده است.
وی افزود: باید به مزیت های نسبی هر منطقه از روستاهای کشور توجه کرده و شغل متناسب با مناسبات روز و علم و تخصص جوانان روستایی ایجاد کنیم، باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا با ایجاد پیوند بین علم و تخصص و فناوری، ایده های نو در حوزه روستاها را به ورطه عمل کشانده و زمینه استفاده روستاییان تحصیلکرده را از پیاده سازی اندیشه های نو و مدرن فراهم کنیم.
استاندار تهران تصریح کرد: در این شرایط باید تلاش کنیم تا توسعه متوازن در روستاها ایجاد شده و با آبادانی این مناطق از کشور از جمعیت حاشیه نشین شهرها کاسته شود که این مهم یک راهبرد و استراتژی اساسی است.
محسنی بندپی یادآور شد: اکنون ظرفیت خوبی در رشته های مختلف و حوزه استارت‌آپ‌ها وجود دارد که باید با بکارگیری دانش و تخصص این حوزه در راستای ایجاد اشتغال پایدار در روستاها اقدام کنیم.
وی همچنین خطاب به دهیاران استان تهران نیز تاکید داشت: دهیاران باید ارزش افزوده را به عنوان یک اصل سرمایه گذاری جدی نگاه کرده و درآمدهای پایدار را برای روستاها از این منبع تامین کنند. همچنین دهیاران می‌توانند از محل تعاونی های ایجاد شده در روستاها ایده های نو را در قالب استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان در روستا پیاده کند تا بتوانیم با این دست اقدامات شاهد مهاجرت معکوس از شهرها به روستا ها باشیم.
استاندار تهران تأکید داشت: دهیاران در عمران و آبادانی روستاها با حداقل امکانات تلاش می کنند و این روحیه خدمت می تواند نقش موثری در توسعه متوازن روستاها در کنار شهر ها ایفا کند. ما نیز تمام توان و ظرفیت خود را برای کمک به توسعه و آبادانی روستاها به کار خواهیم بست.
وی خاطرنشان کرد: به هر میزان که چسبندگی و پایداری زندگی در روستاها را فراهم کنیم به سمت توسعه پایدار روستایی نزدیک خواهیم شد.
نشست تخصصی دهیاران استان تهران با رویکرد توسعه اقتصادی روستایی در پرتو توجه به گردشگری و بوم گردی و نیز استفاده از مزیت های اقتصادی و شرکت های دانش بنیان امروز (یکشنبه) با حضور انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، سعیدرضا جندقیان معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، معصومه پرندوار مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری و بخشداران و دهیاران استان در محل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد.
تهرام/7243//1348

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس